Bratysława - wakacje już od 1593 zł

Na wakacje: Bratysława, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Południowa/ Region Bratysławy/ Bratysława

Słonecznie
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
24 km/h290°
Stolica Słowacji to nie tylko centrum kulturalne i rozrywkowe tego państwa, ale także idealne miejsce na nocleg tranzytowy w drodze na narty w Alpy. Niezliczona ilość zabytków, restauracji i pubów sprawia, że przyciągają tutaj rzesze turystów pragnących poznać specyficzną kulturę słowiańską.

Geografia i przyroda

Bratysława jako stolica ma dosyć niekorzystne położenie ponieważ usytuowana jest w południowo – zachodnich krańcach Słowacji, co nie jest dla niej korzystne, jednak sąsiedztwo takich metropolii jak Wiedeń czy Budapeszt rekompensuje tę lokalizację. Rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju, u ujścia Morawy do Dunaju oraz na wzgórzach Małych Karpat. Obejmuje południową część Niziny Zahorskiej i zachodnią część Niziny Naddunajskiej. Najwyżej położonym terenem jest wzgórze Devínska Kobyla (514 m n.p.m.). Bratysława należy do strefy klimatu umiarkowanego ciepłego. Klimat dodatkowo charakteryzuje się dużą częstotliwością wiatrów i stąd zjawisko nosi nazwę „bratysławskich przeciągów”.

Historia

Stolica Słowacji nosiła w przeszłości nazwę niemiecką: Pressburg (Preszburg), słowacką Prešporok (Preszpork), czeską Prešpurk oraz węgierską Pozsóny, utworzoną od łacińskiego Posonium. Nazwę słowacką zawdzięcza się uczonemu Pavlowi Jozefowi Šafárikowi, który w 1837 r. wystąpił z nazwą Břetislav. Współczesna nazwa obowiązuje od 1919 r. (przy czym wersje niemiecka i węgierska nadal pozostają w użyciu). Miasto szczyci się wieloma cennymi zabytkami, ma długą historię oraz wspaniałe tradycje wielokulturowości. Wielu mieszkańców do dziś mówi płynnie w dwóch-trzech językach – słowackim, niemieckim i węgierskim

Atrakcje

 • Zamek Bratysławski – symbol bogatej historii i główna dominanta miasta. Z jego dziedzińca, a jeszcze lepiej z okien Wieży Koronacyjnej otwiera się widok nie tylko na Bratysławę, ale także na sąsiadujące państwa Austrię i Węgry.
 • Dom św. Marcina – trójnawowa katedra gotycka, znajduje się w niej posąg barokowy św. Marcina rzeźbiarza austriackiego Georga Rafaela Donnera oraz wspaniała wieża z pozłacaną imitacją węgierskiej korony królewskiej, symbolizującej koronacje królów węgierskich.
 • Brama Michalska – jedna zachowana do dziś brama miejska murów obronnych, górna trasa wieży oferuje wspaniały widok na wiele pałaców renesansowych i barokowych w Starym Mieście.
 • Pałac Mirbachów – jeden z najpiękniejszych bratysławskich pałaców rokokowych, w którym dzisiaj znajduje się galeria.
 • Budynek Starego Ratusza – dominanta Rynku Głównego, było to centrum życia miasta średniowiecznego i burzliwej historii wydarzeń bratysławskich.
 • Renesansowa Fontanna Maksymiliana – przedstawia cesarza Maksymiliana II w postaci legendarnego rycerza.
 • Pałac Prymasowski – klasycystyczny zabytek Bratysławy, znajdujący się na drugim rynku miasta Wystawiony jest w nim całościowy zbiór gobelinów na świecie, powstały one w angielskiej manufakturze królewskiej w Mortlake. Zbiór składa się z sześciu sztuk, pochodzących z XVII w.
 • Promenada na Rynu Hwiezdoslawa – ulubione miejsce turystów, gdzie dominantą jest budynek Słowackiego Teatru Narodowego oraz Hotel Carlton.
 • Ogród Zoologiczny w Bratysławie należy do popularnych atrakcji słowackiej stolicy. W ogrodzie znajduje się kolekcja licząca prawie 1000 osobników, dzięki czemu należy on do największych na Słowacji. Częścią ogrodu jest również tzw. Dinopark – ekspozycja makiet dinozaurów.

W okolicy

 • Święty Jur – starodawne miasteczko z ponad 700 – letnią tradycją winiarską, leży tuż obok Bratysławy.
 • Ruiny Zamku Biały Kamień – znajdują się nad miastem Święty Jur w łańcuchu górskim Małe Karpaty.
 • Rusovce – wieś znana przede wszystkim z pięknego, przypominającego zameczek pałacu. Budowla nosi cechy angielskiego neogotyku, otacza ją rozległy park w stylu angielskim, płynnie „przechodzący” w naddunajskie lasy.
 • Zamek Devín – jeden z najstarszych zamków Słowacji, stanowi pozostałość grodu za czasów Państwa Wielkomorawskiego.
 • Rezerwat Devinská Kobyla – położony na południowo – zachodniej rubieży Małych Karpat, rośnie tam wiele gatunków rzadkich sucho- i ciepłolubnych roślin. W rezerwacie wytyczona jest ścieżka przyrodnicza, prowadząca do wzgórza Sandberg, gdzie znajdują się odsłonięte warstwy skał trzeciorzędowych sprzed 14-16 mln lat.
 • Marianka – najstarsze na terenach dzisiejszej Słowacji miejsce pielgrzymkowe, gotycki kościół Narodzenia Marii Panny, przechowywana jest w nim figurka Marii Panny Taleńskiej.

Sport i rekreacja

 • Aquapark Aquathermal – rekreacyjno – relaksacyjny wodny świat znajduje się w znanej miejscowości wypoczynkowej Slnečné Jazerá w Senec, umożliwia całoroczny odpoczynek dostępny dla wszystkich, blisko Bratysławy i trakcji komunikacyjnych.
 • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Komenského w Bratysławie jest pierwszym ogrodem botanicznym na Słowacji i należy do najbardziej lubianych miejsc wypoczynkowych dla obywateli zwiedzających stolicę Słowacji.
 • Tor bobslejowy czynny cały tydzień (jest włączany w przypadku zainteresowania co najmniej trzema wózkami).
 • Ośrodek golfowy w miejscowości Bernolakowo koło Bratysławy jest usytuowany w pięknym otoczeniu parki i barokowego pałacu.
 • Korty tenisowe znajdujące się w okolicznych miasteczkach.
 • Centrum Linowe Tarzania Aupark jest obiektem sportowo – wypoczynkowym, który znajduje się pomiędzy Centrum Handlowym Aupark i parkiem wypoczynkowym Sad Janka Krá’la (24 przeszkody linowe, kolejka linowa i wieża wspinaczkowa).

Gastronomia

Będąc na urlopie w Bratysławie nie można oczywiście zapomnieć o słowackim piwie. Najbardziej znanym jest Zlaty Bazant, występujący w odmianach jasnych i ciemnych. Nie mniej popularny jest Smädný mních i Šariš. Koneserzy doceniają też piwo Kelt. Tutejsze jedzenie jest podobne do czeskiego. Większość potraw doskonale komponuje się z piwem, np. bryndzowe haluszki (kluski z ziemniaków i bryndzy, podawane z boczkiem), cibuľačka (zupa cebulowa z surowym jajkiem), oravské korbáčiký (serki wędzone zawijane w warkocze) oraz najbardziej znana słowacka potrawa: vypráżený syr, czyli smażony ser w panierce.

Zakupy

W Bratysławie jest sporo centrów handlowych oraz sklepów z pamiątkami. Tutejszą tradycją są weekendowe zakupy na targach. Asortyment świeżych artykułów spożywczych pochodzi często z domowej produkcji ale i zza granicy. Główne targowisko na ulicy Miletičovej (największe targowisko z mnóstwem stoisk z produktami w dobrych cenach).

Życie nocne

W mieście możemy znaleźć wiele miejsc, w których można dobrze spędzić czas wieczorem. Na przykład, na ulicy Laurinskiej warto zajeć do Cafe Studio Club, Aligator, Malecon. Ogromnie popularnym miejscem jest Cirkus Barok, klub – dyskoteka z kilkoma parkietami do tańca, na pokładzie statku zakotwiczonego na nadbrzeżu Dunaju tuż przy Nowym Moście. W Bratysławie znajduje się wiele restauracji i kawiarni chętnie odwiedzanych przez turystów.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Bratysława, Słowacja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  32°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  69%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  233°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  20:35
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.31°C
  opady:
  2.3 mm
  wiatr:
  282°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  20:34
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.32°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  264°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:33
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.33°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  223°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.17°C max.27°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  320°   23 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:30

Bratysława - klimat w Słowacja