Słowacja - wakacje już od 570 zł

Na wakacje: Čergov, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Wschodnia/ Čergov

Bezchmurna noc
7°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
1%
Ciśnienie:
1033 hPa
Wiatr:
4 km/h157°
Polska nazwa regionu to Góry Czerchowskie. Jest to najbardziej na wschód wysunięte pasmo Beskidu Zachodniego. Najwyższym szczytem jest Minčol o wysokości 1157 m n.p.m. W całym masywie działa tylko jedno schronisko pod szczytem Čergov na wysokości 1050 m n.p.m. W pobliżu znajduje się ośrodek narciarski.

Atrakcje

 • Lukov – znajduje się tu drewniana cerkiew prawosławna pw. świętych Kosmy i Damiana z XVIII-wiecznym ikonostasem, i równie cennymi, ikonami z XVI i XVII wieku.
 • Hanigovce – atrakcją są ruiny Nowego Zamku, położone na jednym ze wzgórz. Zamek został zniszczony w XVI wieku, przez wojska sprzyjające Habsburgom, warto jednak zobaczyć ruiny oraz widok rozlegający się ze wzgórza.

Ośrodki

 • Drienica – stanowi dobrą bazę noclegową dla narciarzy, oprócz hotelików znajdują się tu niedrogie knajpki, a nawet kryty basen.
 • Drienica-Lysá – jeden z największych ośrodków narciarskich we wschodniej Słowacji. Narciarze maja tu do dyspozycji 5 wycągów orczykowych w samej Drienicy i 4 wyciągi pod szczytem Lysej, oraz dwuosobową kolejką krzesełkową na szczyt. Znajdują się tu trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, a także 10 km długości tras biegowych.

Geografia i przyroda

Góry Czerchowskie stanowią najbardziej na wschód wysunięte pasmo Beskidów Zachodnich, położone w historycznym regionie Šariš. Zbudowane są ze skał fliszowych. W wyższych partiach znajduje się mnóstwo polan, z których rozciągają się rozległe, piękne widoki. Jednak w krajobrazie gór dominują przede wszystkim lasy liściaste, głównie bukowe – zajmują one ponad 80% powierzchni gór. Najwyższym szczytem jest Mincol (1157 m n.p.m.). Góry te są zupełnie nieodkryte przez turystów, dlatego stanowią atrakcję dla samotników, szukających w górach ciszy.

Historia

Będąc w tym odludnym rejonie warto również zajrzeć do wiosek u podnóży gór, w których można zwiedzić liczne drewniane kościoły katolickie oraz cerkwie greckokatolickie (m.in. Lukov, Krivé, Hervartov, Frička), a także zobaczyć często bardzo dobrze zachowane przykłady drewnianej architektury mieszkalnej i gospodarskiej, m.in. tradycyjne drewniane spichlerze – "sypki"). Warto także wybrać się do ruin zamków (m.in. Zamek Nový hrad w Hanigovcach, czy Zamek Kamenica w Kamenicy) – każdy z nich skrywa swoją własną historię.

Sport i rekreacja

 • Góry Czerchowskie stanowią idealny teren do pieszych wycieczek z dala od tłumu turystów.
 • Zimą istnieją tu świetne warunki do jazdy i biegów na nartach i snowboardu (ośrodek Drienica-Lysá).
 • Tereny te obfitują w wiele utwardzanych tras, zamkniętych dla ruchu samochodowego, stąd też popularna jest tu jazda na rowerze a zimą biegi narciarskie.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.


Čergov, Słowacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  9°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  1%
  wilgotność:
  54%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1033hPa
  wiatr:
  238°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  17:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-0°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  218°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:12
  zach. słońca:
  17:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  177°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:10
  zach. słońca:
  17:24
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.0°C max.7°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  121°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  17:26
 • Lekkie opady marznącego deszczu
  min.-3°C max.2°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  175°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:27

Čergov - klimat w Słowacja