Słowacja - wakacje już od 517 zł

Na wakacje: Niskie Beskidy i Šariš, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Wschodnia/ Niskie Beskidy i Šariš

Częściowe zachmurzenie
-1°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
24%
Ciśnienie:
1024 hPa
Wiatr:
8 km/h164°
Szarysz leży na wschód od Spiszu, jego północna i wschodnią część zajmuje Beskid Niski, na południu zaś znajdują się Slanské vrchy. Historyczną stolicą regionu jest Prešov, miasto nad Torysą. Bardejov u podnóży Beskidu Niskiego od 2000 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO – dzięki świetnie zachowanemu, średniowiecznemu centrum miasta.

Atrakcje

 • Medzilaborce – największą atrakcją miasteczka jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy Warhola, prezentującego część jego prac oraz pamiątek dotyczących jego pochodzenia, a także dzieła jego brata, Paula i bratanka Jamesa.
 • Bardejov – niewielka miejscowość z piękną kolekcją ikon i ikonostasów w Muzeum Miasta. Warto też zobaczyć fortyfikacje miejskie wpisane na Listę UNESCO.
 • Svidnik - rozpoczyna się tu trasa po najpiękniejszych drewnianych kościołach grekokatolickich, gdzie msza wciąż odbywa się wedle ortodoksyjnego porządku. Łącznie na szlaku jest ich 11, a we wnętrzach skrywają prawdziwe skarby (wystarczy poprosić o klucze mieszkających przy kościółkach diaków). W Svidniku warto także odwiedzić Muzeum Kultury Ukraińskiej ze skansenem i Galerią Dezyderego Millyho, prezentującego kolekcję ikon.

Ośrodki

 • Bardejovské Kúpele – znane w XIX wieku uzdrowisko, obecnie odwiedzane głównie ze względu na skansen, w którym zachowały się specyficzne XVIII-wieczne chaty wiejskie.
 • Prešov – centrum kultury rusińskiej na Słowacji. Centrum miasta stanowi duży plac z kolorowymi kamienicami i greko-katolicką katedrą. Warto również zobaczyć XIV – wieczny katolicki kościół św Mikołaja z przepięknymi witrażami i ołtarzem.
 • Litmanová – malowniczo położona wioska z popularną – równeż wśród Polaków – stacją narciarską z 5 wyciągami orczykowymi, obsługujących ponad 2 km tras zjazdowych.

Geografia i przyroda

Region Šariš położony jest w północno-wschodniej Słowacji, granicząc z polskimi ziemiami sądecką i sanocką. Stosunkowo blisko jest również do granicy z Ukrainą, stąd region ten jest obszarem interesującego styku kulturowego. Krajobraz zdominowany jest przez wyżyny i pagórki, niewielkie góry Czerchowskie, oraz doliny rzek. Do największych miast regionu zalicza się Presov, Bardejov, Sabinov i Svidnik.

Historia

Obecny Šariš pokrywa się z obszarem dawnego węgierskiego komitatu Sáros. Po I wojnie światowej, w 1918 roku, Šariš znalazł się na terytorium wpierw Czechosłowacji, a potem Słowacji. Co ciekawe, nie stanowi odrębnego regionu czy prowincji – nazwa Šariš używana jest tylko na potrzeby turystyki i kultury. W przeszłości teren ten był jednym z najbogatszych regionów Węgier, dziś jest jednym z najuboższych na Słowacji. Miłośnicy historii znajdą tu zamki z czasów panowania węgierskiego oraz drewniane cerkwie grekokatolickie.

Sport i rekreacja

 • W stacji narciarskiej w Litmanová istnieją doskonałe warunki dla miłośników narciarstwa i snowboardu. Dzięki świetnemu położeniu, szusować tu można aż do końca marca.
 • Wyżynne i górzyste tereny oraz doliny rzek znakomicie nadają się do pieszych wycieczek i nordic walking.
 • Okolice sprzyjają także kolarstwu.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.


Niskie Beskidy i Šariš, Słowacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  0°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  24%
  wilgotność:
  76%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1024hPa
  wiatr:
  167°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:15
  zach. słońca:
  16:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-9°C max.1°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  178°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:14
  zach. słońca:
  16:22
 • Pochmurno
  min.-5°C max.4°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  176°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  16:24
 • Zamglenie
  min.1°C max.3°C
  opady:
  7.8 mm
  wiatr:
  175°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  16:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.4°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  224°   3 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  16:27

Niskie Beskidy i Šariš - klimat w Słowacja