Słowacja - wakacje już od 565 zł

Na wakacje: Niskie Beskidy i Šariš, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Wschodnia/ Niskie Beskidy i Šariš

Pochmurno
9°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
13 km/h237°
Szarysz leży na wschód od Spiszu, jego północna i wschodnią część zajmuje Beskid Niski, na południu zaś znajdują się Slanské vrchy. Historyczną stolicą regionu jest Prešov, miasto nad Torysą. Bardejov u podnóży Beskidu Niskiego od 2000 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO – dzięki świetnie zachowanemu, średniowiecznemu centrum miasta.

Atrakcje

 • Medzilaborce – największą atrakcją miasteczka jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy Warhola, prezentującego część jego prac oraz pamiątek dotyczących jego pochodzenia, a także dzieła jego brata, Paula i bratanka Jamesa.
 • Bardejov – niewielka miejscowość z piękną kolekcją ikon i ikonostasów w Muzeum Miasta. Warto też zobaczyć fortyfikacje miejskie wpisane na Listę UNESCO.
 • Svidnik - rozpoczyna się tu trasa po najpiękniejszych drewnianych kościołach grekokatolickich, gdzie msza wciąż odbywa się wedle ortodoksyjnego porządku. Łącznie na szlaku jest ich 11, a we wnętrzach skrywają prawdziwe skarby (wystarczy poprosić o klucze mieszkających przy kościółkach diaków). W Svidniku warto także odwiedzić Muzeum Kultury Ukraińskiej ze skansenem i Galerią Dezyderego Millyho, prezentującego kolekcję ikon.

Ośrodki

 • Bardejovské Kúpele – znane w XIX wieku uzdrowisko, obecnie odwiedzane głównie ze względu na skansen, w którym zachowały się specyficzne XVIII-wieczne chaty wiejskie.
 • Prešov – centrum kultury rusińskiej na Słowacji. Centrum miasta stanowi duży plac z kolorowymi kamienicami i greko-katolicką katedrą. Warto również zobaczyć XIV – wieczny katolicki kościół św Mikołaja z przepięknymi witrażami i ołtarzem.
 • Litmanová – malowniczo położona wioska z popularną – równeż wśród Polaków – stacją narciarską z 5 wyciągami orczykowymi, obsługujących ponad 2 km tras zjazdowych.

Geografia i przyroda

Region Šariš położony jest w północno-wschodniej Słowacji, granicząc z polskimi ziemiami sądecką i sanocką. Stosunkowo blisko jest również do granicy z Ukrainą, stąd region ten jest obszarem interesującego styku kulturowego. Krajobraz zdominowany jest przez wyżyny i pagórki, niewielkie góry Czerchowskie, oraz doliny rzek. Do największych miast regionu zalicza się Presov, Bardejov, Sabinov i Svidnik.

Historia

Obecny Šariš pokrywa się z obszarem dawnego węgierskiego komitatu Sáros. Po I wojnie światowej, w 1918 roku, Šariš znalazł się na terytorium wpierw Czechosłowacji, a potem Słowacji. Co ciekawe, nie stanowi odrębnego regionu czy prowincji – nazwa Šariš używana jest tylko na potrzeby turystyki i kultury. W przeszłości teren ten był jednym z najbogatszych regionów Węgier, dziś jest jednym z najuboższych na Słowacji. Miłośnicy historii znajdą tu zamki z czasów panowania węgierskiego oraz drewniane cerkwie grekokatolickie.

Sport i rekreacja

 • W stacji narciarskiej w Litmanová istnieją doskonałe warunki dla miłośników narciarstwa i snowboardu. Dzięki świetnemu położeniu, szusować tu można aż do końca marca.
 • Wyżynne i górzyste tereny oraz doliny rzek znakomicie nadają się do pieszych wycieczek i nordic walking.
 • Okolice sprzyjają także kolarstwu.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.


Niskie Beskidy i Šariš, Słowacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  9°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  72%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  261°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:39
  zach. słońca:
  19:31
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.11°C
  opady:
  9.3 mm
  wiatr:
  155°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  19:32
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.11°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  166°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  19:34
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.14°C
  opady:
  4.7 mm
  wiatr:
  252°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  19:35
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.3°C max.12°C
  opady:
  9.1 mm
  wiatr:
  156°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  19:37

Niskie Beskidy i Šariš - klimat w Słowacja