Nizina Naddunajska - wakacje już od 1302 zł

Na wakacje: Nizina Naddunajska, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Południowa/ Nizina Naddunajska

Częściowe zachmurzenie
3°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
28 km/h360°
Nizina Naddunajska (słow. Podunajsko) to region równinny, ze względu na żyzną ziemię ma charakter rolniczy. Spośród wielu atrakcji turystycznych warto odwiedzić Trnavę – najstarsze słowackie miasto, drewniane młyny wzdłuż Wagu i Małego Dunaju, liczne kąpieliska termalne (m.in. w Dunajskiej Stredzie) czy Nitrę.

Atrakcje

 • Nitra – to najstarsze miasto na Słowacji. W jego krajobrazie dominuje Zamek Nitrzański z Katedrą św. Emarema. Pod zamkiem znajduje się Miasto Górne, w którym na uwagę zasługuje klasztor franciszkański oraz gotyckie fortyfikacje. Warto również wybrać się na górę Zobor, z której rozpościera się malowniczy widok na miasto i okolice. Szlak wiedzie przez winnice, w których można skosztować lokalnych win.
 • Komarno – miasteczko ze słynnym Dziedzińcem Europy – unikalnym zespołem architektonicznym, gdzie fasady reprezentują zabytkową architekturę poszczególnych regionów Europy, od Skandynawii po Hiszpanię. To odniesienie do historii miasta, kiedy Komarno stanowiło ważny węzeł komunikacyjny.

Ośrodki

 • Velky Mender – znajduje się tu kompleks basenów termalnych „Termalpark”. Na terenie parku znajdują się baseny pływackie i rekreacyjne (tu woda ma 30 stopni), sauny, jacuzzi oraz masaże i okłady borowinowe. Pełno tu również atrakcji dla dzieci – oddzielny basen, plac zabaw, boiska do gry w siatkówkę. Miasteczko jest też świetną baza wypadową na Węgry.
 • Trnava - najstarsze wolne miasto królewskie na Słowacji. Obecnie to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast regionu. Warto zobaczyć tu starówkę, której najcenniejszym zabytkiem jest wczesnobarokowy kościół uniwersytecki z ogromnym drewnianym ołtarzem głównym z 1640 roku.

Geografia i przyroda

Nizina Naddunajska stanowi największy region nizinny Słowacji. Rozciąga się wzdłuż granicy z Węgrami, na południowy zachód od Bratysławy. Region jest zupełnie płaski, pozbawiony pagórkow, co stwarza krajobraz zupełnie inny niż przywykliśmy w tym górzystym kraju. Jadąc samochodem, obserwujemy więc rozległe pora i łąki, oraz drzewa owocowe, topole i wierzby, rosnące wzdłuż drogi lub wyznaczające granice pól. To również najcieplejszy rejon Słowacji.

Historia

Historia Niziny Naddunajskiej związana jest z historią stolicy Słowacji, Bratysławy. Jednak ciekawe dzieje ma również drugie, po Bratysławie, najstarsze miasto kraju – Nitra. Była ona stolicą Królestwa Nitrzańskiego, a w IX wieku wybudowany tu pierwszy kościół. Zaniepokojony tym dążeniem w stronę chrześcijaństwa, władca państwa wielkomorawskiego, Mojmir I, zdobył Nitrę, włączając ją w skład swojego państwa. O bogatej historii Nitry świadczy również katedra, w podziemiach której znajdują się relikwie św. Cyryla, a także pierwszego polskojęzycznego świętego – św. Andrzeja Świerada.

Sport i rekreacja

 • Na Nizinie Naddunajskiej panują doskonałe warunki do jazdy na rowerze. Najciekawsza z nich wiedzie wzdłuż Dunaju – począwszy od okolic Bratysławy, po miejscowość Štúrovo (łącznie ok. 170 km).
 • Warto również wybrać się trasą Małokarpackiego Szlaku Wina.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.


Nizina Naddunajska, Słowacja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  6°C
  opady:
  1.1 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  60%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  290°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  17:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.6°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  274°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  17:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  194°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  17:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  331°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  17:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-2°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  188°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  17:49

Nizina Naddunajska - klimat w Słowacja