Pieniny - wakacje już od 512 zł

Na wakacje: Pieniny, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Północna/ Pieniny

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
3%
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
5 km/h237°
Pieniny słowackie to pasmo górskie rozgraniczające Karpaty Zewnętrzne od Wewnętrznych, najwyższym szczytem jest Vysoké skalky o wysokości 1050 m n.p.m. Malowniczo położony rezerwat Pieniny nad przełomem Dunajca to wyżłobiony przez rzekę kanion. Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego znajduje się również jaskinia Aksamitka.

Atrakcje

 • Spływ Przełomem Dunajca - na odcinku 9km, z miejscowości Czerwony Klasztor do Leśnicy. Początkowo w XI wieku była to forma transportu, od połowy XIX- atrakcja turystyczna.
 • Czerwony Klasztor - klasztor kartuzjański położony w miejscowości o tej samej nazwie. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od koloru cegieł, z których został zbudowany. W obszarze zabudowań klasztoru znajduje się czternastowieczny Kościół św. Antoniego.
 • Zabytki architektury ludowej - w miejscowościach takich jak: Osturnia, Jeziersko oraz Mała Frankowa znajdują się liczne domy oraz kapliczki wybudowane w ludowym stylu.

Ośrodki

 • Lesnica - Miejscowość ze względu na swoją geograficzna izolację, była trudnodostępna, dlatego też na jej obszarze można znaleźć dobrze zachowane zabytki architektury ludowej. Szczególnie warto zobaczyć siedemnastowieczny kościół rzymskokatolicki.

Geografia i przyroda

Pieniny to pasmo górskie leżące w Karpatach. Na jego obszarze został utworzony Pieniński Park Narodowy- pierwszy międzynarodowy park w Europie, obejmujący swoim zasięgiem terytorium dwóch państw: Polski i Słowacji. W parku występuje wiele endemitów- gatunków, które można spotkać tylko na ograniczonym obszarze. Największą jaskinią w Pieninach jest Aksamitka, zwana także Mleczną Dziurą. Jej wysokość wynosi 8m, długość przekracza 300m. Jednak warto zaznaczyć, że nie można do niech wchodzić, ponieważ jest objęta ochroną.

Historia

Na podstawie znalezisk archeologicznych można stwierdzić obecność człowieka na obszarze Pieniny już w neolicie i paleolicie. Pod koniec XIX wieku wśród mieszkańców Słowacji zaczęła się budzić świadomość narodowa, czego nie można powiedzieć o Polakach zamieszkujących Spisz. Ci nadal uważali się po prostu za Spiszaków. Za przykład owocnej współpracy Polski i Słowacji w zakresie ochrony przyrody można uznać utworzenie w 1932 pierwszego w Europie, drugiego na świecie międzynarodowego parku przyrody.

Sport i rekreacja

 • Główne ośrodki narciarskie znajdują się w Litmanowej, Leśnicy, Starej Lubowni, Lubovianske Kupele.
 • Na terenie słowackich Pienin wytyczono 8 szlaków ( 5 z nich przebiega również przez terytorium Polski).
 • Wzdłuż przełomu Dunajca biegnie malowniczy szlak rowerowy, będący w zasięgu możliwości także początkujących cyklistów.
 • Miłośników mocnych wrażeń z pewnością zainteresują takie atrakcje jak: aquazorbing, zorbing, paintball czy bamper ball.

Informacje praktyczne

 • Waluta – obowiązującą waluta na obszarze Słowacji jest Euro.
 • Wizy – od czasu wejścia Polski i Słowacji do strefy Schengen można swobodnie przekraczać granicę, jednak trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport w przypadku kontroli.

Pieniny, Słowacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  24°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  3%
  wilgotność:
  81%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  134°   8 km/h
  wsch. słońca:
  04:31
  zach. słońca:
  20:46
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.24°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  130°   12 km/h
  wsch. słońca:
  04:31
  zach. słońca:
  20:46
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.23°C
  opady:
  1.5 mm
  wiatr:
  190°   8 km/h
  wsch. słońca:
  04:31
  zach. słońca:
  20:46
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.23°C
  opady:
  5.8 mm
  wiatr:
  203°   7 km/h
  wsch. słońca:
  04:31
  zach. słońca:
  20:47
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.22°C
  opady:
  11.7 mm
  wiatr:
  204°   6 km/h
  wsch. słońca:
  04:32
  zach. słońca:
  20:47

Pieniny - klimat w Słowacja