Region Trenčín - wakacje już od 2651 zł

Na wakacje: Region Trenčín, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Zachodnia/ Region Trenčín

Zamglenie
4°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
42%
Ciśnienie:
1007 hPa
Wiatr:
13 km/h135°
Główno miasto w okolicy Trenčin należy do najciekawszych miast nad Wagiem, głównie dzięki zamkowi zbudowanemu na skale. Trenčianske Teplice to bardzo popularny kurort, do którego można dostać się kolejką wąskotorową z Trenčianskiej Teplej. Kąpielisko termalne jest również w Bojnicach, jednym z najmłodszych słowackich miast, w którym znajduje się bajkowe zamczysko.

Atrakcje

 • Trenčín – perła doliny Wagu, z ładną starówką przylegającą do stóp skały, na której wznosi się słynny trenczyński zamek. Można do niego dotrzeć tylko pieszo, jednak nagrodą za wysiłek jest przepiekna panorama z tarasu. Istnieje również możliwość nocnego zwiedzania zamku.
 • Bojnice – znajduje się tu wspaniały zamek z mnóstwem balkonów, wykuszów i wież. Wszystko to sprawia, że wygląda on niczym z bajki. Warto wejść do środka i zobaczyć Złotą Salę z pozłacanym kasetonowym sklepieniem, Salę Turecką, czy jaskinię naciekową pod murami.
 • Čičmany – tradycyjna wieś ze słynnymi drewnianymi chatkami z charakterystycznym białym, geometrycznym zdobieniem. W jednym z domów znajduje się ekspozycja etnograficzna. Wizyta tutaj to prawdziwa gratka dla etnologów i miłośników lokalnych kultur.

Ośrodki

 • Bojnice-Kúpele – kompleks sanatoryjny z ciepłymi termalnymi wodami. Znajdują się tu trzy baseny z różną temperaturą (32-38 stopni).
 • Trenčianske Teplice – jedno z najbardziej popularnych kąpielisk termalnych na Słowacji. Znajduje się tu aż pięć źródeł leczniczej wody, a także mineralne borowiny siarkowe. Warto wejść do słynnej Łaźni Hammam, która zachwyca orientalnymi zdobieniami i jest wierną kopią mauretańskiego projektu królewskiej willi letniej w Egipcie.
 • Piešťany – renomowane, znane na całym świecie uzdrowisko, położone w dolinie Wagu. Słynie z gorących termalnych wód i borowin, mające leczyć choroby reumatyczne i łagodzić stres. Warto również spędzić popołudnie w miasteczku, gdzie znajduje się malownicza starówka i promenada.

Geografia i przyroda

Region Trenčín leży w zachodniej części Słowacji, granicząc z Republiką Czeską. Jego głównym miastem jest Trenčín, położony w dorzeczu najdłuższej rzeki kraju, Wagu. Na obszarze tym znajduje się wiele źródeł termalnych, wykorzystywanych w renomowanych uzdrowiskach. Znajduje się tu również pasmo Gór Strażowskich, zbudowanych m.in. z wapieni i dolomitów, którym zawdzięczają bajeczne kształty.

Historia

Historię regionu należałoby wiązać z jego głównym miastem, Trenčín. Pierwsze ślady osadnictwa sięgają IV tysiąclecia p.n.e. Jednak najważniejszym świadectwem historycznym, z którego dumni są wszyscy mieszkańcy Trenczyna jest zachowana inskrypcja łacińska wyryta w skale, mówiąca o tym, że właśnie w tym miejscu wojska rzymskie dowodzone przez cesarza Marka Aurelisza, założyły obóz Laugaricio. W XI wieku rejony te zostały przyłączone do Węgier, a po I wojnie światowej do Czechosłowacji, a po jej rozpadzie w 1993 ostatecznie znalazł się w Słowacji.

Sport i rekreacja

 • Dużą popularnością cieszą się uzdrowiska z gorącymi źródłami termalnymi, które oprócz właściwości leczniczych, pomagają rozładować stres i zrelaksować się.
 • W Górach Strażowskich wytyczono wiele szlaków turystycznych, stąd popularna jest turystyka piesza i nordic walking.
 • Fantastyczne kształty skał stanowią raj dla uprawiania wspinaczki (zwłaszcza Sul’ovskie skaly w północnej części Gór Strażowskich).

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Region Trenčín, Słowacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  8°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  42%
  wilgotność:
  91%
  widoczność:
  7 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  134°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  15:52
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  127°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  15:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.6°C
  opady:
  1.3 mm
  wiatr:
  123°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  15:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.2°C max.8°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  115°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:29
  zach. słońca:
  15:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.2°C max.7°C
  opady:
  1.7 mm
  wiatr:
  99°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:30
  zach. słońca:
  15:51

Region Trenčín - klimat w Słowacja