Region Turiec - wakacje już od 1209 zł

Na wakacje: Region Turiec, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Północna/ Region Turiec

Słonecznie
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
6 km/h60°
Region w środkowej Słowacji, obejmujący Dolinę Turczańską oraz otaczające ją pasma gór, przecinany przez dorzecze rzeki Turiec. Na wysokości 985 m n.p.m. znajduje się zamek Zniev. Najważniejsze miejscowości to Martin oraz uzdrowiskowe Turčianske Teplice.

Atrakcje

 • Zamek Zniev – jeden z najwyżej położonych zamków na Słowacji ( na wysokości 985m n.p.m.). Wędrówka zielonym szlakiem, trwająca ponad godzinę jest mecząca, ale z pewnością warto się wysilić, by móc podziwiać piękne widoki na Dolinę Turczańską.
 • Turčianske Teplice (Turčianske Teplice) – Uzdrowisko położone w Kotlinie Turczańskiej – 30km od miejscowości Martin. Znajdują się w nim dwa kąpieliska: Kąpielisko V Parku oraz Kąpielisko Veska.
 • Skansen Wsi Słowackiej (Múzeum slovenskej dediny) – na obszarze ok. 15 ha znajduje się 130 zabytków architektury ludowej ( jednak nie wszystkie są dostępne dla zwiedzających).

Ośrodki

 • Turčianske Teplice – miejscowość uzdrowiskowa położona w środkowej Słowacji.
 • Blatnica – miejscowość słynąca z trzynastowiecznego zamku Blatnica (Blatnický hrad), do którego prowadzi żółty szlak. Jego przejście zajmuje ok. 50min.
 • Šachtičky – ośrodek narciarski oferujący 4 wyciągi orczykowe. Łączna długość tras zjazdowych wynosi ponad 7.5 km. W pobliży znajdują się również trasy biegowe.

Geografia i przyroda

Rejon Turiec to kraina historyczno – geograficzna położona w środkowej Słowacji, pomiędzy grzbietami Małej i Wielkiej Fatry, Górami Kremickimi oraz łańcuchem górskim Żar. Jest to najbardziej górzysty region, a co za tym idzie - najsłabiej zaludniony. Przez jego obszar przepływa rzeka Turiec.

Historia

Nazwa krainy Turiec wywodzi się od dawnej nazwy zamku Turiec (obecnie Zniew). Na jej obszarze przebiegały w średniowieczu ważne szlaki handlowe, wzdłuż których powstały liczne miasta, między innymi Martin. Otrzymało ono prawa miejskie w 1340 roku. W 1430 roku zostało spalone przez husytów. W połowie XIX wieku zyskał na znaczeniu stając się centrum słowackie odrodzeni narodowego. Turczańskie Cieplice to jedno z najstarszych uzdrowisk na Słowacji, jego początki sięgają XVI wieku, kiedy to powstały łaźnie Czerwone Lustro. Po pierwszej wojnie światowej uzdrowisko nieco straciło na znaczeniu z powodu strat, jakie poniosło.

Sport i rekreacja

 • Narciarstwo – w regionie Turiec aż do wiosny występują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego jak i biegowego.
 • Kolarstwo – na miłośników wycieczek rowerowych czeka wiele szlaków, na trasie, których można podziwiać zamki i malownicze widoki.
 • Uzdrowiska - Turčianske Teplice to jedne z najbardziej znanych uzdrowisk na Słowacji oferujące dwa kąpieliska. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które pragną odpocząć oraz zadbać o swoje zdrowie.

Informacje praktyczne

 • Waluta – obowiązującą waluta na obszarze Słowacji jest Euro.
 • Wizy – od czasu wejścia Polski i Słowacji do strefy Schengen można swobodnie przekraczać granicę, jednak trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport w przypadku kontroli.


Region Turiec, Słowacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  28°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  151°   5 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.29°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  129°   7 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.28°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  153°   11 km/h
  wsch. słońca:
  04:39
  zach. słońca:
  20:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.16°C max.28°C
  opady:
  4.7 mm
  wiatr:
  155°   8 km/h
  wsch. słońca:
  04:40
  zach. słońca:
  20:52
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.27°C
  opady:
  5.0 mm
  wiatr:
  194°   5 km/h
  wsch. słońca:
  04:40
  zach. słońca:
  20:53

Region Turiec - klimat w Słowacja