Słowacki Kras - wakacje już od 1293 zł

Na wakacje: Słowacki Kras, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Południowa/ Słowacki Kras

Bezchmurna noc
11°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1033 hPa
Wiatr:
6 km/h10°
Słowacki Kras (słow. Slovenský Kras) to chroniony rezerwat krasowy o wielkiej różnorodności krajobrazów, flory i fauny. Leży przy granicy węgierskiej. Znajdują się tu liczne jaskinie, po całym płaskowyżu prowadzą turystów liczne szlaki turystyczne. Warto odwiedzić m.in. Jaskinię Gombasecką (słow. Gombasecká jaskyňa), która słynie z unikalnych cienkich stalaktytów rurkowych zwanych makaronami, które osiągają długości do 3 m.

Atrakcje

 • Jasovská jaskyňa – została ona jako pierwsza w kraju udostępniona dla zwiedzających. Wewnątrz można podziwiać mnóstwo kamiennych wodospadów, stalaktyty i stalagmity, oraz liczne formy naciekowe, jak np. duży naciek przypominający baldachim. W jaskini odkryto także ślady człowieka.
 • Krásna Hôrka – przepiękny zamek z XIV wieku, położony niezwykle malowniczo na niezalesionym wzgórzu. Jego największą atrakcją jest mumia Žofie Andrássy-Serédy w zamkowej kaplicy.

Ośrodki

 • Jasov - znajduje się tu barokowy klasztor Norbertanów z XVIII wieku, w kościele którego można obejrzeć piękne freski J. Krackera i zabytkową bibliotekę. Będąc w wiosce warto również obejrzeć ruiny XIV-wiecznego zamku, położonych na szczycie Jasovskiej skaly.
 • Rožňava – świetna baza wypadowa na szlaki Słowackiego Krasu, w mieście znajduje się również interesujące Muzeum Górnictwa.

Geografia i przyroda

Słowacki Kras rozciąga się na południe od Rožňavy, wzdłuż granicy z Węgrami. To największy w Europie Środkowej obszar krasowy, objęty ochroną jako park narodowy. To jednocześnie jeden z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo regionów na terenie Słowacji – nie tylko z powodu bogatej fauny i flory, ale przede wszystkim ze względu na jaskinie i krajobrazy, pełne niezwykłych krasowych form.

Historia

Historia:Historię Słowackiego Krasu należy wiązać z dziejami historycznej krainy Gemeru. Obszar ten należał do Węgier i już od średniowiecza teren ten był eksploatowany górniczo i hutniczo. W XVI wieku do Gemeru dotarli Turcy, którzy okupowali te tereny przez kilkaset lat. Po I wojnie region wszedł do Czechosłowacji, a potem Słowacji.

Sport i rekreacja

 • W Słowackim Krasie zostało utworzonych wiele łagodnych szlaków turystycznych, pozwalających podziwiać formy krasowe na terenie parku.
 • Ze względu na mnogość jaskiń to raj dla speleologów. Niektóre z jaskiń są również udostępnione turystom (Domica, Jasowska czy Gombeka).
 • Na terenie Słowackiego Krasu można również jeździć na rowerze (ponad 50-kilometrowa Zádielska Trasa Rowerowa).

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, jednak należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Słowacki Kras, Słowacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  12°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  54%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1033hPa
  wiatr:
  135°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  17:38
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  152°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  17:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  217°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  17:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.2°C max.10°C
  opady:
  0.6 mm
  wiatr:
  314°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  17:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.4°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  272°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  17:44

Słowacki Kras - klimat w Słowacja