Słowacki Raj - wakacje już od 487 zł

Na wakacje: Słowacki Raj, Słowacja

Przewodnik turystyczny: Słowacja/ Słowacja Północna/ Słowacki Raj

Pochmurno
8°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
8 km/h24°
Słowacki Raj to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Leży na granicy Gemeru i Spiszu. Warto wybrać się na na spacer przełomem Hornadu oraz wspiąć się po metalowych drabinkach po skalnych kanionach z wodospadami. Słowacki Raj zaliczany jest do Rudaw Słowackich,a najwyższy szczyt tej części to Havrania Skala (1153 m n.p.m.). Miłośnicy jaskiń docenią uroki słynnej Dobszyńskiej Jaskini Lodowej.

Atrakcje

 • Dobszyńska Jaskinia Lodowa – jedna z najpiękniejszych jaskiń lodowych na świecie. W 2000 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • ZOO – w miejscowości Spišská Nová Ves znjduje się ZOO, w którym można podziwiać między innymi jaguara, tygrysa syberyjskiego, wielbłąda, szympansa czy lamę.
 • Tomašovský výhľad – naturalny, skalisty taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na Dolinę Białego Potoku oraz kanion Przełom Hornadu a przy dobrej widoczność można także dostrzec panoramę Tatr Wysokich.

Ośrodki

 • Dobšiná - kameralny ośrodek narciarski oferujący 2km tras narciarskich
 • Dedinky – ośrodek narciarski oferujący 2km łatwiejszych tras narciarskich dla początkujacych oraz 45km wymagających tras dla doświadczonych narciarzy.

Geografia i przyroda

Słowacji Raj położony jest w Karpatach Zachodnich, na granicy Spiszu i Gemeru. Obszar ten ma niezwykle urozmaicony krajobraz z licznymi kanionami, wąwozami i wodospadami. Udogodnieniem dla turystów są drewniane oraz metalowe drabinki, które umożliwiają wędrówki, dostarczające niezwykłych wrażeń. Jednak Słowacki Raj znany jest przede wszystkim z jaskiń krasowych, w których występuje piękna szata naciekowa. Najbardziej znana jest wpisana na listę UNESCO Dobszyńska Jaskinia Lodowa. To właśnie głównie z powodu jest występowania na tym obszarze utworzono Park Narodowy Słowacki Raj. Jest on pokryty niemal w 90% lasami bukowo- jodłowymi, w których można spotkać między innymi wilka, kozicę, rysia, orła przedniego czy salamandrę plamistą.

Historia

Słowacki Raj to region turystyczny o powierzchni 142 km2 położony w Karpatach Zachodnich. Teren ten jak pierwszy w byłej Czechosłowacji został objęty ochroną w 1964 roku, a w roku 1988 na jego obszarze utworzono pak narodowy.
Niedaleko Słowackiego Raju znajduje się Spiska Nowa Wieś. Pierwsze pisma wzmiankujące o tej miejscowości pochodzą z roku 1268. Miasto stało się ośrodkiem górnictwa i handlu, posiadało największy plac handlowy na Słowacji. W Spiskiej Nowej Wsi znajduje się bardzo wiele zabytków. Szczególnie warta uwagi jest najwyższa wieża kościelna na Słowacji (87m) w czternastowiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Sport i rekreacja

 • Słowacji Raj to wymarzone miejsce dla osób lubiących wędrówki, podczas których można podziwiać przepiękne wodospady, wąwozy oraz formy skalne.
 • Zapaleni cykliści mają do dyspozycji cztery trasy rowerowe.
 • Ośrodek narciarski Mlynky to narciarskie centrum Słowacji, oferujące zarówno trasy zjazdowe jak i biegowe.

Informacje praktyczne

 • Waluta – obowiązującą waluta na obszarze Słowacji jest Euro.
 • Wizy – od czasu wejścia Polski i Słowacji do strefy Schengen można swobodnie przekraczać granicę, jednak trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport w przypadku kontroli.

Słowacki Raj, Słowacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  8°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  74%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  101°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  19:33
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.1°C max.8°C
  opady:
  11.1 mm
  wiatr:
  67°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:40
  zach. słońca:
  19:35
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.1°C max.9°C
  opady:
  0.6 mm
  wiatr:
  177°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:38
  zach. słońca:
  19:36
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-1°C max.13°C
  opady:
  3.0 mm
  wiatr:
  242°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  19:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.1°C max.13°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  186°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  19:39

Słowacki Raj - klimat w Słowacja